دمانس یا زوال عقل

» دمانس یا زوال عقل

زوال عقل یک بیماری کشنده است. این بیماری با اختلال در حافظه ، رگرسیون پیش رونده در فعالیت های زندگی روزمره ، علائم مختلف روانپزشکی و اختلالات رفتاری مشخص می شود. بیماری آلزایمر شایعترین علت زوال عقل است.


مراحل حافظه انسان از حالت عادی تا دمانس:


معمولی


فراموشی ساده


اختلال در حافظه خفیف


زوال عقل


دمانس یک مشکل شایع در سالمندان است. از آنجا که این بیماری ممکن است در ابتدا با فراموشی ساده آغاز شود ، فراموشی که در پیری مشاهده می شود نباید به عنوان یک پدیده عادی دیده شود. آلزایمر و دمانس بیمارهایی مترقی هستند یعنی به بیان ساده اگر دچار این بیماری ها شوید ، بیماری شما روز به روز پیشرفت میکند . با داروهای موجود امروزه ، در موارد تشخیص زودرس ، زمان رسیدن به نقطه پایانی تمدید می شود .


برخی از کمبودهای ویتامین (B12 و فولات) و اختلالات غده گواتر نیز می توانند باعث فراموشی شوند و باید مورد بررسی قرار گیرند.


بیماران دمانس به طور کلی به سه مرحله اولیه ، متوسط ​​و پیشرفته تقسیم می شوند. بیماران با گذشت زمان از مراحل اولیه به مرحله پیشرفته می روند. مدت زمان انتقال بین مراحل ، به طور متوسط از 2 تا 5 سال متفاوت است. در بیماری دمانس ، در ابتدا فراموشی جزئی وجود دارد. به عنوان مثال ، بیمار شروع به فراموشی قرارها ، وعده های غذایی ، چیزهایی برای خرید از فروشگاه مواد غذایی که باید خریداری میشد، و فراموش کردن رکعت های نماز میکند. با گذشت زمان ، فراموشی افزایش می یابد و بیمار اصلاً شروع به ثبت وقایع جدید می کند. به عنوان مثال ، او ممکن است بارها و بارها سؤالی را که پنج دقیقه پیش پرسیده بود ، دو باره بپرسد. او می تواند نام نوه های خود را فراموش کند. او برخی از آدرس ها را به خاطر نمی آورد.


ویژگی های عمومی مشاهده شده در مراحل ابتدایی زوال عقل:


فراموشی ، مشکل در یافتن کلمات


تغییر شخصیت


مشکلات محاسباتی


تکرار سوالات یا جملات


فراموشی مکان و زمان حال


ویژگی های عمومی مشاهده شده در مرحله پیشرفته زوال عقل:


کمبود تغذیه ای


بی اختیاری ادرار و مدفوع


از دست دادن تحرک - وابستگی به تختخواب


از دست دادن تمام عملکردها ، حرکت ، گفتار و خوردن.


جدا از فراموشی ، اختلالات رفتاری در بیماران مبتلا به زوال عقل نیز دیده می شود. ممکن است بیماران اقداماتی را انجام دهند که تا کنون انجام نمیدادند مثل بی تحرکی ، بی خوابی یا برعکس بیماران ممکن است شغل و سرگرمی خود را رها کنند. ممکن است بیمار نسبت به فعالیت های قبلی مانند تماشای تلویزیون ، خواندن کتاب ، روزنامه و رفتن به دیدار همسایه بی تفاوت باشد. بستگان بیمار شکایت می کنند که دیگر نمی توانند او را بشناسند (مثل اینکه مادر من اینگونه نبود ، پدرم چنین کاری نمی کرد). ممکن است بیمار در حساب پول مشکل داشته باشید. برداشت پول از دستگاه عابر بانک و تهیه صورتحساب می تواند کارهایی دشوار یا غیرقابل تصور برای بیماران باشد.


در کنار اینها ، ممکن است یافته های روانپزشکی نیز وجود داشته باشد. بیماران می توانند در مورد چیزهایی که وجود ندارند صحبت کنند ،آنها همچنین ممکن است به همه از جمله بستگانشان مشکوک شوند و حتی آنان را به سرقت متهم کنند.


اقدامات حفاظت از سلامت بیماران مبتلا به زوال عقل:


تمرینات تقویت حافظه بصورت منظم


پیگیری سایر بیماریهای پزشکی


واکسن سالانه آنفلوانزا ، واکسن پنوموکوکی هر 5 سال یکبار


بهداشت دهان و دندان


تهیه عینک مورد نیاز


مقابله با مشکلات شنوایی


رفع نیازهای تغذیه ای بیمار


مراقبت همه جانبه از بیمار


دادن دارو های تجویز شده توسط پزشک سر موقع به بیمار


استفاده از درمان های حمایتی


تضمین سلامت عمومی و کیفیت زندگی بیمار


تضمین امنیت در خانه


پشتیبانی مالی


همبستگی اجتماعی و پشتیبانی برای جلوگیری از هرنوع افسردگی و فرسودگی


به یاد داشته باشید دمانس بیماری خانواده است نه شخص. بستگان بیماران مبتلا به زوال عقل نیز مسئولیت بزرگی در قبال آنان  دارند. پس صبور باشید و به دستورالعمل ها و توصیه های پزشک متخصص گوش فرا دهید.


ترجمه از مهناز خلج زاده مجله ارم بلاگ

منبع ترجمه سایت : sagligim.gov.tr

آخرین مطالب این وبلاگBuy website Traffic
Buy Real Traffic
Buy Website Traffic Cheap
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان  ساخت وبلاگ رایگان