همه چیز راجع به قهوه سبز

» همه چیز راجع به قهوه سبز

دانه های "قهوه سبز" میوه قهوه هستند که هنوز سرخ نشده اند. فرآیند سرخ کردن دانه های قهوه باعث کاهش مقدار اسید کلروژنیک شیمیایی آن می شود. بنابراین، دانه های قهوه سبز نسبت به دانه های قهوه سرخ شده دارای سطح بالاتری از اسید کلروژنیک هستند. به نظر می رسد وجود این ماده در قهوه سبز دارای مزایای زیادی است. قهوه سبز برای افرادی که چاق هستند و یا دیابت، فشار خون بالا، بیماری آلزایمر و عفونت های باکتریایی دارند، بسیار مفید است.


خواص قهوه سبز برای سلامتی

قهوه سبز کاربردهای فراوانی دارد که در زیر مهم ترین مزایا و نحوه عملکرد آن را شرح می دهیم:


 1- فشار خون بالا

تحقیقات اولیه نشان می دهد مصرف عصاره های قهوه سبز حاوی 50 تا 140 میلی گرم اسید کلروژنیک به صورت روزانه به مدت 4 تا 12 هفته می تواند فشار خون بالا را در بزرگسالان کاهش دهد. با این روش فشار خون سیستولیک (عدد بالا) به میزان 5 میلیگرم تا 10 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولیک (عدد پایین) به میزان 3 میلیگرم تا 7 میلیمتر جیوه کاهش می یابد.


2- چاقی

نتیج مطالعات نشان می دهد بزرگسالان مبتلا به چاقی که عصاره قهوه سبز مخصوص (Svetol، Naturex) را به تنهایی یا همراه با قهوه معمولی، پنج بار در روز به مدت 8 هفته تا 12 هفته مصرف می کنند، به طور متوسط 2.5 تا 3.7 کیلوگرم بیشتر از افرادی که قهوه معمولی مصرف می کنند، وزن از دست می دهند.


همچنین خوردن قهوه سبز باعث بهبود شرایط زیر نیز می شود:

همچنان نیاز به بررسی های بیشتری برای پی بردن به خواص

دیگر قهوه سبز وجود دارد. 


قهوه سبز چگونه عمل می کند؟

 دانه های قهوه ی سبز دانه های قهوه ای هستند که هنوز سرخ نشده اند. این دانه های قهوه حاوی مقدار بالایی اسید کلروژنیک شیمیایی می باشند. این ماده شیمیایی مزایای زیادی دارد. در افراد مبتلا به فشار خون بالا، این ماده می تواند رگ های خونی را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که فشار خون کاهش می یابد. برای کاهش وزن، اسید کلروژنیک در قهوه سبز بر چگونگی فراوری قند خون و سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد و میزان متابولیسم بدن را افزایش می دهد.


قهوه سبز چه عوارضی دارد؟


- قهوه سبز خوراکی، احتمالا ایمن می باشد و هنوز نگرانی خاصی در مورد مصرف آن پیش نیامده است. عصاره قهوه سبز را می توان به میزان 480 میلی گرم در روز تا حداکثر 12 هفته بدون نگرانی استفاده کرد. همچنین عصاره قهوه سبز مخصوص (Svetol، Naturex، South Hackensack، NJ) در دوزهایی تا 200 میلی گرم، پنج بار در روز تا 12 هفته استفاده می شود.

- مهم این است که بدانیم قهوه سبز مانند قهوه معمولی حاوی کافئین است. بنابراین، قهوه سبز نیز می تواند مانند قهوه معمولی عوارض ناشی از کافئین را ایجاد کند.


- کافئین می تواند منجر به بی خوابی، نگرانی و بی حسی، ناراحتی معده، تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس و سایر عوارض جانبی شود. مصرف مقادیر زیادی قهوه نیز ممکن است باعث سردرد، اضطراب، تحریک، زنگ زدن گوش و ضربان نامنظم قلب شود. در موارد زیر باید احتیاط و هشدارهای مصرفی را رعایت کنید:


1- بارداری و شیردهی:

در صورت بارداری یا شیردهی، اطلاعات کافی در مورد ایمنی مصرف قهوه سبز وجود ندارد. بنابراین بهتر است از مصرف قهوه سبز در بارداری و شیردهی بپرهیزید. به طور کلی در دوران بارداری نباید زیاد از مواد کافئین دار استفاده کنید.


2- غلظت بالایی از هوموسیستئین:

مصرف دوز بالای اسید کلروژنیک برای مدت کوتاه باعث افزایش سطح هوموسیستئین پلاسما می شود که ممکن است با بیماری هایی مانند بیماری قلبی همراه باشد.


3- اختلالات اضطراب:

کافئین در قهوه سبز موجب اضطراب می شود. بنابراین به افرادی که به طور طبیعی دچار استرس و تپش قلب می شوند، توصیه نمی شود. 


4- اختلالات خونریزی:

بعضی از محققان معتقدند که کافئین در قهوه سبز باعث بدتر شدن اختلالات خونریزی می شود.


5- دیابت:

بعضی از تحقیقات نشان می دهد کافئین موجود در قهوه سبز ممکن است باعث تغییر فراوری قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود. گزارش شده است کافئین در برخی افراد باعث افزایش و در برخی افراد باعث کاهش قند خون می شود. اگر دچار دیابت هستید،قند خون خود را با دقت بررسی کنید و کافئین را با ملاحظه مصرف نمایید.


6- اسهال:

قهوه سبز حاوی کافئین است. کافئین در قهوه، به خصوص در مقادیر زیاد، می تواند اسهال را بدتر کند. اما برای درمان افراد مبتلا به یبوست به روش خانگی مفید است.


7- گلوکوما:

مصرف کافئینی که در قهوه سبز موجود است می تواند فشار داخل چشم را افزایش دهد. افزایش فشار پس از 30 دقیقه شروع می شود و حداقل 90 دقیقه طول می کشد که به آن گلوکوما گفته می شود و می تواند منجر به قرمزی چشم شود. 


8- فشار خون بالا:

مصرف کافئین موجود در قهوه سبز ممکن است فشار خون افرادی که از قبل فشار خون بالا داشتند، را افزایش دهد. با این حال، این اثر ممکن است در افرادی که به طور منظم کافئین را از طریق قهوه یا سایر منابع مصرف می کنند کمتر باشد.


9-کلسترول بالا:

اجزای خاصی از قهوه نوشیدنی میزان کلسترول را افزایش می دهد. این اجزاء را می توان در قهوه سبز پیدا کرد. با این حال، هنوز به طور دقیق معلوم نیست قهوه سبز باعث افزایش سطح کلسترول می شود یا خیر.


10- سندرم روده تحریک پذیر (IBS):

قهوه سبز حاوی کافئین است. کافئین در قهوه، به ویژه در مقادیر زیاد، می تواند اسهال و علائم IBS را بدتر کند.


11- نازک کردن استخوان ها (پوکی استخوان):

کافئین از قهوه سبز و سایر منابع می تواند مقدار کلسیم را در ادرار افزایش دهد. این مسئله باعث ضعیف شدن استخوان ها و کمبود کلسیم در بدن می شود. به همین دلیل می گویند در بارداری کافئین مصرف نکنید. اگر پوکی استخوان دارید، مصرف کافئین را به کمتر از 300 میلی گرم در روز محدود کنید (حدود 2-3 فنجان قهوه معمولی). مصرف مکمل های کلسیم نیز ممکن است کلسیم از دست رفته را جایگزین کند. زنانی که دارای بیماری ارثی هستند و نمی توانند ویتامین دی را پردازش کنند، باید پس از یائسگی در هنگام استفاده از کافئین بسیار محتاط باشند.


6 خاصیت قهوه سبز


در این قسمت با خواص مهم قهوه سبز آشنا میشویم:


1. کاهش وزن یا چربی 

دانه قهوه سبز اولین بار هنگامی محبوب شد که توانایی آن برای کاهش وزن ثابت شد. تحقیقات نشان می دهد اسید کلروژنیک به بدن کمک می کند تا گلوکز را کاهش دهد و چربی بدن را برای انرژی ذخیره می کند. همچنین ممکن است التهاب که یکی از علت های ریشه ای در بیماری های دیابت و سایر مشکلات متابولیکی است را کاهش دهد، قند ورودی به جریان خون را کم کند و آزادسازی انسولین را تنظیم کند. با این کار باعث می شود به راحتی وزن کم شود. 


2. تنظیم قند خون 

دانشمندان می گویند اثرات مثبت قهوه سبز بر قند خون، توانایی آن در کاهش التهاب، کمک به دستیابی به وزن مناسب تر و کاهش میل به غذاهای التهابی باعث تنظیم قند خون می شود. در عین حال قهوه سبز برای کاهش سطح قند خون و افزایش انرژی بالقوه نیز مفید است. همچنین مصرف این قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می شود. مطالعات انجام شده نشان میدهد "عصاره قهوه سبز بدون کافئین سبب کاهش تجمع چربی در رژیم غذایی و مقاومت به انسولین توسط کاهش ژن های آدرنال و التهاب در بافت چربی می شود.


3. کاهش فشار خون 

بسیاری از مطالعات نشان داده اند عصاره قهوه سبز می تواند در کاهش فشار خون موثر باشد. مطالعه 17 بیمار مبتلا به هیپوگلایسمی (فشار خون بالا) نشان داد پس از مصرف عصاره دانه قهوه ، 13 نفر از 17 نفر کاهش فشار خون را تجربه کردند. شرکت کنندگان 800 میلی گرم عصاره روزانه را دریافت کردند، که دوز زیادی است اما در کاهش فشار خون بسیار موثر است. تحقیقات دیگر نشان می دهد که دوزهای پایین تر، بین حدود 50 تا 140 میلی گرم، بصورت روزانه تا 4 الی 12 هفته نیز می تواند باعث کاهش فشار خون در بزرگسالان، شود. 


همچنین شواهدی وجود دارد که اسید کلروژنیک دارای عوامل هیپو گلیسمی است و مصرف آن به طور متناوب می تواند بر سوخت و ساز لیپید تاثیر بگذارد و منجر به کاهش کلسترول و غلظت تری گلیسیرید در خون شود. در یک مطالعه منتشر شده در مجله بیوشیمی تغذیه ای، به موش ها به مدت سه هفته عصاره قهوه سبز داده شد و اثرات اسید کلروروژنیک بر گلوکز پلاسما، پلاسما و تري گليسريد کبد و غلظت کلسترول بررسی شدند. در نهایت مشخص شد این عصاره چند متغیر را بهبود می بخشد. بر اساس گزارش منتشر شده، غلظت کلسترول ناشتا به طور معنی داری به ترتیب 44٪ و 58٪ کاهش یافته است.


4. دارای اثرات ضد پیری به علت آنتی اکسیدان های موجود در آن

قهوه سبز سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها می باشد که با از بین بردن رادیکال های آزاد اثر فوق العاده ای بر جوان سازی پوست و جلوگیری از پیری زودرس دارد. کارشناسان معتقدند افرادی که روزانه 400 میلی گرم مکمل قهوه سبز در روز مصرف می کنند، آنتی اکسسیدان روزانه آن ها تامین شده و دیرتر پیر می شوند. 


5. بهبود سطح انرژی

قهوه برای کمک به خستگی و افزایش سطح انرژی ماده ای شناخته شده است، زیرا حاوی کافئین محرک است. کافئین مانند یک ماده مخدر و آرامش بخش عمل می کند. بر اساس گزارش انجمن روانشناسی آمریکا، کافئین تاثير قابل توجهی در "عملکرد روانشناختی، فشار خون و کاربرد های تشخيصی و درمانی و همچنين عملکرد ورزشی دارد".


هنگام مصرف این نوشیدنی، کافئین به جریان خون جذب و به داخل مغز منتقل می شود و یک انتقال دهنده عصبی مهار کننده به نام آدنوزین را مسدود میکند. در همان زمان، سطوح انتقال دهنده های عصبی به نام نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد که منجر به تغییر در رفتار شناختی، از جمله افزایش تمرکز، انگیزه و چشم انداز مثبت می شود. به همین دلیل خوردن قهوه حس خوبی به شما می دهد و بوی آن لذت بخش است. 


6. افزایش تمرکز و بهبود خلق و خو

- همانطور که در بالا توضیح داده شد، محصولات قهوه سبز حاوی مقادیر مناسب کافئین هستند. تعداد زیادی از تحقیقات نشان می دهد مصرف کافئین در قهوه قادر به تغییر بسیاری از جنبه های سلامت روان و عملکرد مغز، از جمله توجه بیشتر، خلق و خوی بهتر، حافظه، هوشیاری، انگیزه، مدت زمان واکنش مغزی، کنترل حرکت یا عملکرد جسمانی و غیره می باشد.


- با این حال، همه افراد نسبت به اثرات کافئین بر عملکرد شناختی واکنش مثبت نشان نمی دهند، بنابراین همیشه نشانه های خود را بررسی کنید و در نظر داشته باشید در ابتدا مقدار کمی از آن را مصرف کنید تا بدن با ترکیباتش هماهنگ شود. همچنین برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کافئین، از مصرف آن با مکمل های قهوه سبز بپرهیزید.


قهوه سبز چقدر لاغر میکند؟


دوز مناسب قهوه سبز برای لاغری به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت سلامتی یدن و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. هنوز اطلاعات علمی کافی برای تعیین طیف مناسب دوز قهوه سبز در کودکان یا بزرگسالان وجود ندارد. به یاد داشته باشید محصولات طبیعی همیشه لزوما ایمن نیستند و دوز آنها می تواند مهم باشد. حتما دستورالعمل های نوشته شده بر روی های محصول را بخوانید و قبل از استفاده با متخصص مشورت کنید.


طریقه مصرف قهوه سبز برای لاغری:

برای تهیه قهوه سبز، یک بسته از دانه های قهوه سبز را خریداری کنید. از آسیاب برای خرد کردن دانه های قهوه سبز استفاده کنید. برای لاغری از شکر یا شیرین کننده مصنوعی استفاده نکنید. اگر از این نوشیدنی لذت می برید، می توانید سایر مواد دیگر را نیز برای کاهش وزن سریع به آن اضافه کنید که در ادامه توضیح می دهیم:


 قهوه سبز با برگ نعناع

برگ نعناع را به فنجان قهوه سبز اضافه کنید. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بجوشد، و سپس آن را بنوشید. نعناع دارای خواص کاهش وزن است و به سم زدایی سموم کمک می کند.


 قهوه سبز با دارچین

1/2 قاشق چایخوری پودر یا 2 سانت ساقه دارچین را به یک فنجان آب اضافه کنید. بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد از این آب برای تهیه قهوه سبز استفاده کنید. دارچین به تنظیم قند خون کمک می کند، حساسیت انسولین را بهبود می بخشد، LDL کلسترول را کاهش می دهد و خواص ضد التهابی دارد. همه این ها در کنار هم باعث کاهش وزن سریع تر خواهد شد.


 قهوه سبز با زنجبیل

در حالی که قهوه سبز خود را دم کرده اید، یک قاشق چای خوری زنجبیل پودر شده به آن اضافه کنید. اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بجوشد و بعد از رد کردن از صافی آن را بنوشید. زنجبیل حاوی ماده ای به نام gingerol است که تاثیر گرمایی بر روی بدن دارد و سوخت و ساز بدن را زیاد می کند. همچنین باعث افزایش حساسیت به انسولین میشود.


 قهوه سبز با زردچوبه

اگرچه این ترکیب ممکن است به نظر کمی عجیب و غریب باشد، اما تاثیر فوق العادی دارد. ½ قاشق چای خوری ریشه زردچوبه را به قهوه اضافه کنید و آن را به مدت 3 دقیقه بجوشانید. زردچوبه با افزایش متابولیسم چربی، افزایش حساسیت به انسولین و کاهش التهاب باعث کاهش وزن می شود.


بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری:


دوز مصرفی قهوه سبز:

دوز توصیه شده اسید کلروژنیک برای کاهش وزن 200 تا 400 میلی گرم در روز می باشد.


چه تعداد فنجان قهوه سبز باید برای کاهش وزن مصرف کرد؟


مصرف هر ماده طبیعی و پر خاصیت بیش از حد نرمال خطرناک است. بنابراین روزی 3 فنجان قهوه سبز بیشتر نخورید. مصرف بیش از حد نتایج بهتری نخواهد داشت. نکته مهم این که  قهوه سبز را بلافاصله بعد از غذا مصرف نکنید.


تداخلات دارویی و مکمل ها با قهوه سبز


باید بدانید متاسفانه مصرف قهوه سبز با برخی داروها تداخل دارویی دارد و بهتر است با احتیاط و نظر پزشک مصرف شود. این داروها عبارتند از:


1- آدنوزین (Adenocard)

کافئین در قهوه سبز می تواند اثرات آدنوزین را از بین ببرد. آدنوزین اغلب توسط پزشکان برای انجام آزمایش بر روی قلب استفاده می شود. این آزمون به عنوان یک آزمون استرس قلبی نامیده می شود. حداقل 24 ساعت قبل از آزمون استرس قلب، نوشیدن قهوه سبز یا دیگر محصولات حاوی کافئین را متوقف کنید.


2- الکل

بدن کافئین موجود در قهوه سبز را تجزیه میکند و از آن خلاص می شود. الکل می تواند باعث کاهش سرعت تجزیه کافئین شود. در نتیجه مصرف قهوه سبز همراه با الکل می تواند باعث ایجاد کافئین بیش از حد در جریان خون و عوارض جانبی کافئین از جمله خارش، سردرد و ضربان سریع قلب شود.


3- آلندرونات (Fosamax)

قهوه سبز می تواند مقدار زیادی از آلندرونات بدن را جذب کند. مصرف همزمان قهوه و آلندرونات باعث میشود اثر آلندرونات کاهش یابد. بنابراین حداقل تا دو ساعت بعد از مصرف آلندرونات قهوه سبز را مصرف نکنید.


4- آنتی بیوتیک ها (آنتی بیوتیک های Quinolone)

بدن کافئین موجود در قهوه سبز و سایر منابع را تجزیه می کند تا از شر آن خلاص شود. برخی از آنتی بیوتیک ها سرعت تجزیه کافئین را کاهش می دهند. مصرف این آنتی بیوتیک ها همراه با قهوه سبز می تواند خطر عوارض جانبی کافئین از جمله خارش، سردرد، افزایش ضربان قلب و سایر شرایط را افزایش دهد.


برخی از آنتی بیوتیک ها که باعث کاهش سرعت تجزیه کافئین می شوند عبارتند از: سیپروفلوکساسین(Cipro)، انوکساسین (Penetrex)، نورفلوکساسین (کیبروکسین، نوروکسین)، اسپارفلوکساسین (زاگام)، ترووافلوکساسین (تروفان) و گرپاففلوکساسین (روکش).


5- کلوزاپین (کلروزیل)

کبد کلوزاپین را تجزیه می کند تا آن را از بدن خارج کند (Clozaril). کافئین در قهوه سبز ممکن است سرعت این تجزیه را کاهش دهد. بنابراین مصرف قهوه سبز همراه با کلوزاپین (کلروزیل) می تواند عوارض جانبی کلوزاپین (کلروزیل) را افزایش دهد.


6- دی پیریدامول (Persantine)

کافئین در قهوه سبز می تواند اثرات دی پیریدامول را مسدود کند. دی پیریدامول اغلب توسط پزشکان برای انجام آزمایشات مربوط به قلب استفاده می شود. این آزمون به عنوان یک آزمون استرس قلبی نامیده می شود. حداقل یک ساعت قبل از آزمون استرس قلب، قهوه سبز یا سایر محصولات حاوی کافئین را متوقف کنید.


7- دی سولفیرام (Antabuse)

دی سولفیرام می تواند سرعت تجزیه کافئین را کاهش دهد. بنابراین مصرف قهوه سبز همراه با دی سولفیرام ممکن است اثرات جانبی قهوه را از جمله خارش، بیش فعالی ، تحریک پذیری و دیگر موارد افزایش دهد.


8- افدرین

داروهای تحریک کننده سرعت سیستم عصبی را افزایش می دهند. کافئین در قهوه سبز و افدرین هر دو داروهای محرک هستند. مصرف قهوه سبز و افدرین همراه با هم می تواند موجب تحریک بیش از حد و گاهی اوقات عوارض جانبی و مشکلات قلبی شود. پس بهتر است به صورت همزمان کافئین و افدرین را مصرف نکنید.


9- استروژن

 استروژن می تواند باعث کاهش سرعت تجزیه کافئین شود. مصرف قرص های استروژنی و قهوه سبز موجب افزایش خارش، سردرد، ضربان قلب سریع و سایر عوارض جانبی قهوه می شود. اگر قرص های استروژن را مصرف می کنید، مصرف کافئین خود را محدود کنید. برخی از قرص های استروژن عبارتند از :


10- فلووکسامین (Luvox)

 فلووکسامین می تواند سرعت تجزیه کافئین را کاهش دهد. مصرف کافئین همراه با فلووکسامین می تواند باعث ایجاد کافئین بیش از حد در بدن و افزایش اثرات جانبی کافئین شود.


11- لیتیوم

بدن شما به طور طبیعی لیتیوم را از بین می برد. کافئین در قهوه سبز می تواند سرعت تجزیه لیتیوم را افزایش دهد. اگر محصولاتی که حاوی کافئین و لیتیوم هستند مصرف می کنید، به آرامی مصرف کافئین را متوقف کنید. توقف سریع کافئین می تواند عوارض جانبی لیتیوم را افزایش دهد.


12- داروهای آسم (آگونیست های بتا آدرنرژیک)

قهوه سبز حاوی کافئین است. کافئین می تواند قلب را تحریک کند. بعضی از داروها برای آسم همچنین می توانند قلب را تحریک کنند. مصرف کافئین با بعضی از داروهای مخصوص آسم باعث ایجاد تحریک بیش از حد می شود و مشکلات قلبی را زیاد می کند. برخی از داروها برای آسم عبارتند از:


13- داروهای افسردگی (MAOIs)

کافئین در قهوه سبز بدن را تحریک می کند. برخی داروها برای افسردگی نیز بدن را تحریک می کنند. قهوه سبز و مصرف برخی از داروها برای افسردگی به صورت همزمان ممکن است موجب تحریک بیش از حد و عوارض جانبی جدی از جمله ضربان قلب، فشار خون بالا، عصبی بودن و دیگر موارد شود. برخی از داروهای افسردگی عبارتند از:


14- داروهای ضد انعقاد خون (داروهای ضد انعقاد / آنتی پلاکت)

کافئین در قهوه سبز ممکن است در انعقاد خون اختلال ایجاد کند. مصرف قهوه سبز همراه با داروهایی که لخته شدن را آهسته می کند، می تواند موجب کبودی و خونریزی شود. بعضی از داروهایی که لخته شدن خون را تسریع می کنند شامل :


15- پنتوباربیتال (Nembutal)

اثرات محرک کافئین در قهوه سبز می تواند اثرات خواب پنتوباربیتال را از بین ببرد.


16- فنیل پروپانول امین

کافئین در قهوه سبز مانند فنیل پروپانول امین بدن را تحریک می کند. مصرف کافئین و فنیل پروپانول امین با هم ممکن است موجب تحریک بیش از حد و افزایش ضربان قلب، فشار خون و عصبی شدن شود.


17- ریلوزول (ریلوتک)

بدن ریلوزول (Rilutek) را از بین می برد. قهوه سبز می تواند باعث کاهش سرعت ریلوزول شود. در نتیجه مصرف همزمان این مواد با هم باعث افزایش عوارض جانبی ریلوزول می شود.


18- داروهای محرک

داروهای تحریک کننده سرعت بخشیدن به سیستم عصبی را افزایش می دهند. با سرعت بخشیدن به سیستم عصبی، داروهای محرک میتوانند ضربان قلب را افزایش دهند. کافئین در قهوه سبز نیز همین اثر را دارد. قهوه سبز همراه با داروهای محرک می تواند باعث مشکلات جدی مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا شود. از مصرف داروهای محرک همراه با قهوه سبز بپرهیزید.برخی از داروهای محرک شامل :


19- تئوفیلین

کافئین در قهوه سبز همانند تئوفیلین کار می کند. کافئین همچنین می تواند سرعت تجزیه تئوفیلین را کاهش دهد. مصرف قهوه سبز و مصرف تئوفیلین ممکن است اثرات و عوارض جانبی تئوفیلین را افزایش دهد.


20- وراپامیل (Calan، Covera، Isoptin، Verelan)

 وراپامیل (Calan، Covera، Isoptin، Verelan) می تواند سرعت تجزیه قهوه را کاهش دهد. مصرف قهوه و وراپامیل (Calan، Covera، Isoptin، Verelan) می تواند خطر عوارض جانبی قهوه سبز، از جمله خارش، سردرد و افزایش ضربان قلب، را افزایش دهد.


به صورت جزئی مراقب این ترکیب ها نیز باشید:


1- قرص های کنترل بارداری (داروهای ضد بارداری)

قرص های ضد بارداری می توانند سرعت تجزیه قهوه را کاهش دهند. مصرف قهوه سبز همراه با قرص های ضد بارداری می تواند موجب افزایش نگرانی، سردرد، ضربان قلب سریع و سایر عوارض جانبی شود. برخی از قرص های کنترل زایمان شامل:


2- سایمتیدین (Tagamet)

سایمتیدین می تواند باعث کاهش سرعت تجزیه کافئین شود. مصرف سایمتیدین همراه با قهوه سبز باعث افزایش احتمال عوارض جانبی کافئین از جمله ناراحتی، سردرد، ضربان قلب سریع و دیگر موارد می شود.


3- فلوکونازول (Diflucan)

 فلوکونازول سرعت تجزیه کافئین را کاهش می دهد. مصرف فلوکونازول و قهوه سبز ممکن است اثرات جانبی قهوه را از جمله عصبانیت، اضطراب و بی خوابی افزایش دهد.

 


4- داروهای دیابتی (داروهای ضد دیابت)

کافئین در قهوه سبز ممکن است قند خون را افزایش دهد. داروهای دیابتی برای کاهش قند خون استفاده می شود. با افزایش قند خون، قهوه سبز می تواند اثربخشی داروهای دیابت را کاهش دهد. بنابراین در صورت مصرف قهوه سبز قند خون خود را دقیقا کنترل کنید. در صورت تغییر قند خون به پزشکتان بگویید تا دوز داروهایتان را تغییر دهد.


5- داروهای مربوط به فشار خون بالا (داروهای ضد فشار خون)

قهوه سبز می تواند فشار خون را کاهش دهد. مصرف قهوه سبز همراه با داروهای فشار خون بالا می تواند باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود. بعضی از داروها برای فشار خون بالا عبارتند از:


6- تربینافین (لامیسیل)

 تربینافین می تواند سرعت تجزیه قهوه را کاهش دهد و خطر عوارض جانبی از جمله ناتوانی، سردرد، افزایش ضربان قلب و سایر اثرات را افزایش دهد.


آیا قهوه سبز با گیاهان و مکمل ها نیز تداخل دارد ؟


پرتقال تلخ

پرتقال تلخ در ترکیب با کافئین یا گیاهان حاوی کافئین می تواند فشار خون و ضربان قلب را در بزرگسالان سالم با فشار خون طبیعی افزایش دهد. این ماده ممکن است خطر ابتلا به مشکلات قلبی جدی را نیز افزایش دهد. بنابراین از مصرف این ترکیب بپرهیزید.


گیاهان و مکمل های حاوی کافئین 

استفاده از قهوه سبز همراه با سایر گیاهان و مکمل های حاوی کافئین، باعث افزایش خطر عوارض جانبی ناشی از کافئین خواهد شد. سایر داروهای طبیعی حاوی کافئین شامل چای سیاه، کاکائو، کولا، چای سبز، چای یولونگ و گوارا می باشند.


کلسیم

مصرف کافئین زیاد در قهوه سبز باعث افزایش میزان کلسیم در ادرار و کمبود آن در بدن می شود.


Cyclodextrin

فیبر سیکلو دکسترین با ترکیبات خاصی از قهوه سبز باعث کاهش فشار خون می شود. از لحاظ تئوری، مصرف سیکلوکودکسترین و قهوه سبز جذب این مولکول را کاهش می دهد و اثرات مفید آن بر فشار خون کم می شود.


گیاهان و مکمل هایی که ممکن است فشار خون را کاهش دهند:


قهوه سبز فشار خون را کاهش می دهد. قهوه سبز با سایر گیاهان و مکمل های غذایی که فشار خون را کاهش می دهند، می تواند اثرات کاهش دهنده فشار خون را افزایش دهد. دیگر داروهای طبیعی با اثرات کاهش فشار خون شامل اسید آلفا لینولنیک، پریسیم بور، کلسیم، کاکائو، روغن ماهی کبد، کوآنزیم Q-10، سیر، زیتون، پتاسیم، پیکننژن، نارنجی شیرین، ویتامین C، سبوس گندم و ... می باشد.


گیاهان و مکمل هایی که قند خون را پایین می آورند:


عصاره قهوه سبز می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. استفاده از آن با سایر گیاهان یا مکمل هایی که دارای اثر مشابه هستند می تواند سطح قند خون را بیشتر کاهش دهد. برخی از گیاهان و مکمل هایی که می توانند قند خون را پایین آورند عبارتند از اسید آلفا لیپوئیک، کروم، پنجه شیطان، پنبه سیاه، سیر، آدامس گوارشی، شاه بلوط اسب، جینسنگ، پیسیلیوم، جینسنگ سیبری و ...


گیاهان و مکمل هایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند:

کافئین در قهوه سبز ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. قهوه سبز و استفاده آن همراه گیاهانی که ممکن است باعث انسداد لخته شدن خون شود، احتمال خونریزی برخی افراد را افزایش می دهد. برخی از این گیاهان عبارتند از آنجلیکا، گل میخک، دانسن، سیر، زنجبیل، گینکو، جینسنگ پاناکس و ...


آهن

برخی از اجزای قهوه سبز می توانند مانع جذب آهن از غذا شوند و بدن را دچار کمبود آهن نماید.


منیزیم

مصرف مقدار زیاد قهوه سبز می تواند میزان منیزیم را در ادرار افزایش دهد و بدن را دچار کمبود این ماده معدنی کند. 


آیا قهوه سبز با غذاها تداخل دارد ؟

خیر قهوه سبز هیچ تداخلی با غذا ندارد.


چند سوال مهم و رایج درباره قهوه سبز


در اینجا به چند سوال رایج شما پاسخ داده شده است:


 چه زمانی باید قهوه سبز را برای کاهش وزن بخورم؟

 اگر قهوه سبز را برای کاهش وزن می خورید، بهترین زمان مصرف آن 2 ساعت قبل از خواب است. همچنین می توانید قهوه سبز را حداقل نیم ساعت قبل از ورزش مصرف کنید. قهوه سبز را بین وعده های غذایی، ترجیحا یک ساعت قبل یا بعد از غذا بخورید.


آیا قهوه سبز چربی شکم را کاهش می دهد؟

 برخی مطالعات انسانی نشان می دهد که مصرف قهوه سبز جذب کربوهیدرات را از دستگاه گوارش کاهش می دهد، که باعث کاهش قند خون و انسولین می شود. به مرور باعث کاهش تجمع چربی در ناحیه شکم هم می شود. 


 چند بار در روز باید قهوه سبز بخورید؟

 قهوه سبز را می توانید قبل از صبحانه، ناهار و شام سه بار در روز بخورید.


 چه تعداد فنجان قهوه سبز در روز می توانید بخورید؟

 یک فنجان (هشت اونس) قهوه حدود 95 میلی گرم کافئین دارد. در مقایسه با نوشیدن یک فنجان قهوه، دانه های قهوه سبز می توانند مقادیر مشابه کافئین داشته باشند. مصرف بیشتر از 3 فنجان در روز توصیه نمی شود.


 آیا می توانم قهوه سبز را بعد از وعده غذایی بخورم؟

 مشخص شده است که قهوه سبز انتشار گلوکز را به خون به ویژه پس از غذا مهار می کند و باعث کاهش وزن می شود. 


قهوه سبز چقدر کالری دارد؟

یک فنجان قهوه سبز با کیفیت 70-100 کالری دارد؛ این مسئله بستگی به مصرف کالری شما دارد.


منبع ترجمه : medlineplus.gov و stylecraze.com

تگ ها :   قهوه سبز
آخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
Buy website Traffic
Buy Website Traffic Cheap
Buy Real Traffic  ساخت وبلاگ رایگان